5 zasad aktywnego słuchania
porady

Naucz się słuchać innych- 5 zasad aktywnego słuchania

5 zasad aktywnego słuchania

Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że komunikacja w naszym życiu odgrywa niezwykle ważną rolę. Niemniej jednak zasady sprawnej komunikacji zakładają nie tylko przekazywanie wiadomości, ale także i aktywne słuchanie. To właśnie dzięki temu możemy pokazać naszemu rozmówcy, że rzeczywiście jesteśmy zainteresowani rozmową i rzeczywiście chcemy w niej uczestniczyć. Tylko wtedy można powiedzieć, że zasady i reguły sprawnej komunikacji i wymiany informacji zostały odpowiednio spełnione. Jednak nie każdy z nas jest wspomnianym już aktywnym słuchaczem. Wobec tego jakie jest 5 głównych zasad aktywnego słuchania?

Dlaczego aktywne słuchanie jest takie ważne?

Każdy z nas wie doskonale na czym polega komunikacja. Jest to nic innego jak dyskusja z drugą osobą, która polega na wymianie informacji. Jednak nie może przyjmować ona jednostronnej formy. W praktyce i zgodnie z naszymi przyzwyczajeniami, w dyskusji interesuje nas jedynie wyrażenie własnego zdania, opinii czy poglądów. Niemniej jednak równie ważne jest także słuchanie drugiej strony z należytą uwagą. Tylko wtedy będziemy mogli reagować na słowa wypowiadane przez partnera w dyskusji i dojdzie do wymiany informacji. Niestety, bardzo często o tym zapominamy, a w efekcie, dyskusja przybiera nienaturalną formę. Dochodzi jedynie do chaotycznego wymienienia zdań, bez reakcji na to, co ma do powiedzenia druga strona. Aktywne słuchanie jest bowiem nieodłącznym elementem komunikacji i potrafi otworzyć nasze oczy na niezwykle szerokie perspektywy.

Jakie jest 5 zasad aktywnego słuchania?

Choć zwykle twierdzimy, że słuchamy tego co ma do powiedzenia druga strona, to jednak nie do końca to postanowienie realizujemy. Wobec tego warto poznać 5, złotych zasad, które obowiązują aktywnego słuchacza. Zalicza się do nich:

  • utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą- jest to podstawowy element aktywnego słuchania. Dzięki temu pokazujemy rozmówcy zainteresowanie oraz to, że z uwagą słuchamy tego, co ma on nam do powiedzenia. Co więcej, jest to również oznaka pewności siebie.
  • zadawanie pytań, skłaniających do rozwinięcia wątku- dzięki temu rozmówca zauważy, że jego słowa mają dla nas konkretne znaczenie. Co więcej w ten sposób podkreślimy również swoje zainteresowanie procesem komunikacji.
  • powtarzanie tego co mówi rozmówca- parafrazowanie czy znajdowanie słów kluczowych również jest jedną z zasad aktywnego słuchania. Dzięki temu będziemy mogli podkreślić, że nasz rozmówca jest słuchany. Co więcej będziemy wstanie uporządkować usłyszane informacje i zebrać je w jedną całość.
  • nie przerywanie- możliwość dokończenia myśli jest dla rozmówcy bardzo ważne. Dzięki temu nie traci on wątku. Niestety każdy z nas ma tę manierę przerywania i wtrącania swoich „trzech groszy” w momencie kiedy rozmówca jest w trakcie mówienia. Jest to niestety dość niechlubna przywara. Aktywne słuchania zakłada to, że rozmówcy nie powinno się przerywać.
  • okazanie prawdziwego zainteresowania- okazanie prawdziwego zainteresowania to sztuka, którą powinniśmy opanować do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *