Pracuj efektywnie
porady

Kilka sposobów na to, by pracować efektywniej

Pracuj efektownie

Niemal każdy dorosły człowiek wstaje rano z zamiarem wykonania konkretnych czynności na polu zawodowym. Dotyczy to wszystkich, bo obowiązki ma zarówno osoba zatrudniona na etat, jak i freelancer, który częstokrotnie mierzy się z jeszcze większą presją. Chcemy być wydajni, by w wyznaczonym i przeznaczonym na pracę czasie wykonać konkretne działania. W połowie dnia orientujemy się jednak, że niezbyt wiele pracy ubyło i już wiemy, że pewne kwestie do wykonania na naszych oczach przeobrażają się w zaległości dnia następnego. Jak do tego doszło, skoro właściwie oszacowaliśmy stosunek ilości pracy do wyznaczonego czasu? Co stało się „po drodze” i mówiąc wprost – jak pracować efektywniej?

1. Odłóż na bok rozpraszacze uwagi

Nie sposób właściwie zacząć pracy, jeżeli bezustannie coś odwraca naszą uwagę. W dzisiejszych czasach największym problemem jest nasz własny telefon komórkowy z dostępem do internetu, mediów społecznościowych i serwisów informacyjnych. Szacuje się, że największy ruch na mediach społecznościowych panuje w godzinach, kiedy wielu ludzi tak naprawdę znajduje się w miejscu pracy. Oznacza to zatem, że w godzinach przeznaczonych na pracę sięgamy po telefon, sprawdzając, czy na świecie zaszły jakieś istotne zmiany w przeciągu ostatnich trzydziestu minut. Po telefon często sięgamy bezwiednie, a zatem dobrym pomysłem będzie umieszczenie go w bezpiecznej odległości, bo dopiero wtedy będziemy mogli w pełni poświęcić się pracy. Szacuje się, że człowiek raz rozproszony potrzebuje znacznie więcej czasu na ponowne pełne skupienie. Nie warto sobie serwować takiego roller-coastera.

2. Musisz wiedzieć, co chcesz zrobić

Lista z rozpisanym planem działania to bardzo dobry sposób na uszeregowanie priorytetów zawodowych w takiej kolejności, w jakiej powinny być wykonane. Taki porządek pozwoli nam skupić się na działaniu, a nie ma niczego przyjemniejszego niż odhaczanie wykonanych zadań i obserwowanie jak lista rzeczy do zrobienia się kurczy. Niemniej, trzeba również pamiętać o tym, by nie zasypywać się sprawami „do zrobienia na już” i dopasowywać ilość zadań do swoich faktycznych możliwości. Wstępne oszacowanie z samego rana pozwoli nam ocenić, ile jesteśmy w stanie zrobić w ciągu dnia. Warto planować z samego rana.

3. Odpoczywaj

Nie warto wpędzać się w wir pracy do tego stopnia, że przerwa na posiłek zdaje się być największym grzechem i czynnością niemal niedopuszczalną. Nie jesteśmy robotami. Potrzebujemy przerwy na jedzenie i przerwy na odpoczynek. Taka przerwa pozwoli nam się zregenerować, przewietrzyć głowę i sprawi jednocześnie, że z większą werwą podejdziemy do dalszej pracy. Bezustanna praca może być źródłem ogromnej frustracji, dlatego zaplanowanie przerwy na chwilę dla siebie jest absolutną koniecznością.

4. Zadbaj o swoje miejsce pracy

Przestrzeń wokół nas ma ogromne znaczenie i to bez względu na to, czy pracujemy w domu czy też dojeżdżamy w konkretne miejsce. Warto pamiętać o tym, żeby otaczała nas taka przestrzeń, w jakiej czujemy się dobrze. Znacznie łatwiej ogarnąć stos obowiązków, kiedy wokół nas panuje ład i porządek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *