Jak zacząć akceptować porażki?
Jak zacząć akceptować porażki?
Porażki stanowią nieodłączny element naszego życia, który jest wpisany w naturę ludzką. Niestety należą one do przykrych doświadczeń, jakich chcielibyśmy uniknąć i nie zawsze umiemy sobie z nimi poradzić. A to z kolei często przyczynia się do obniżenia poczucia własnej wartości oraz braku wiary w siebie. Wobec tego jak zacząć akceptować porażki i zmienić sposób myślenia?
Porażki potrafią skutecznie pozbawić człowieka motywacji. Niech pierwszy podniesie rękę, kto nigdy nie załamał się po niepowodzeniu. Trudno byłoby prawdopodobnie znaleźć taką osobę. Świadczy to zatem o powszechności problemu, jakim jest brak akceptacji własnych błędów. Pogodzenie się z przegraną bądź upadkiem nie jest proste i wymaga przede wszystkim zmiany w sposobie myślenia. Tylko w taki sposób człowiek może w pełni wykorzystywać swój potencjał oraz stale się rozwijać. Naucz się zatem jak zacząć akceptować porażki!
Popełnianie błędów jest normalne
Porażki dotyczą każdego z nas. Popełnianie błędów nie jest zatem tylko twoim problemem. Nie istnieją ludzie wszechwiedzący i nieomylni, którzy czegokolwiek się nie podejmą, zawsze odnoszą sukces. Upadki i pomyłki zdarzają się wszystkim i wcale nie świadczą o wartości człowieka. Nie warto zatem niepotrzebnie zamartwiać się opinią innych na temat swojej porażki. Dobrze jest pamiętać, iż po prostu są one naturalnym elementem rozwoju. I choć niezwracanie uwagi na ocenianie otoczenia jest trudne, to wypracowanie takiego sposobu myślenia pomaga zredukować stres, poczucie dyskomfortu, oraz obawy przed popełnianiem błędów.
Uwierz w siebie i nie poddawaj się
Porażki często powodują, że przygnębieni brakiem efektów, rezygnujemy z naszych pasji oraz marzeń. Idąc tym tropem myślenia trudno mówić o osiągnięciu zamierzonych celów oraz realizacji postanowień. Strach, a nierzadko także i wstyd przed popełnieniem kolejnego błędu, powodują utratę motywacji oraz chęci. Należy jednak pamiętać, że po przegranej nie warto się poddawać. Nie zawsze się wygrywa, ale to nie oznacza, że należy rezygnować z dalszej walki o zwycięstwo. Zaakceptowanie porażki wymaga także uwierzenia we własne siły oraz możliwości. Trzeba mieć świadomość, że pomimo upadku jesteśmy w stanie dalej realizować zamierzone cele i rozwijać się.
Przemyśl porażkę i wyciągnij z niej wnioski
W powiedzeniu „uczymy się na błędach” jest sporo prawdy. Porażki powinny nas zatem uczyć, a nie dołować i wpędzać w kompleksy. Jeśli zatem potknęła ci się noga lub popełniłeś jakąś pomyłkę, przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Na spokojnie podejdź to problemu i zreflektuj się nad swoim postępowaniem. Przemyśl, gdzie popełniłeś błąd i czy na pewno w stu procentach zależał od ciebie. Taka analiza pozwala na wyciągnięcie bardzo ważnych wniosków, które w przyszłości pomogą ustrzec się przed kolejną porażką i pozwolą na efektywniejsze działania.
Chociaż porażki wiążą się często niemiłymi uczuciami, trzeba nauczyć się je akceptować i pamiętać, iż są one poniekąd kluczem do sukcesu. Pokazują bowiem, które elementy postępowania warto skorygować, aby w przyszłości sukcesywnie realizować własne cele.