Jak wyznaczać sobie cele?
Jak wyznaczać sobie cele?
Posiadanie konkretnego celu w życiu jest niezmiernie istotne, gdyż powoduje, że zyskujemy większą motywację do działania. Z drugiej strony, zbyt wysoko ustawiona poprzeczna może okazać się demotywująca; problemem są również cele, które nie zostały do końca określone. Jak wyznaczać cele, aby móc je zrealizować?
Cele możliwe do osiągnięcia
Wielu mężczyzn wyznacza sobie cele, które w praktyce nie są możliwe do osiągnięcia bądź ich osiągnięcie wymagałoby ponadprzeciętnych nakładów czasu i energii. Przykładem jest chociażby zrzucanie nadprogramowych kilogramów – o ile jesteśmy w stanie schudnąć około 4-6 kg na miesiąc, o tyle osiągnięcie idealnie szczupłej i wysportowanej sylwetki w ciągu 30 dni może być bardzo szkodliwe dla zdrowia, a w większości przypadków wręcz nierealne. Dlatego też powinniśmy ustalać cele, które w realny sposób można osiągnąć. Miejmy na uwadze przede wszystkim nasze możliwości, w tym czasowe oraz finansowe. Jeśli Twoim celem są wakacje na rajskiej wyspie, a jednocześnie spłacasz wysoki kredyt i ponosisz znaczące koszty życia, to wyjazd najprawdopodobniej będzie trzeba przesunąć w czasie.
Ile wymagasz od siebie?
Dążenie do wyznaczonego celu wymaga od nas pewnego wysiłku i zaangażowania, lecz z drugiej strony nie możemy wymagać od siebie zbyt wiele. Wysoko postawiona poprzeczna do pewnego momentu motywuje, jednak z czasem staje się ona czynnikiem demotywującym do działania. W ambicjach i planach należy zachować swego rodzaju balans – z jednej strony trzeba je mieć, z drugiej strony nie mogą być zbyt wygórowane. Zastanów się, jakie są Twoje możliwości i ile jesteś z siebie w stanie dać, aby osiągnąć zamierzony cel? Chcesz zmienić pracę na lepiej płatną, lecz jednocześnie brak Ci wielu lat doświadczenia zawodowego? W takim razie nie aplikuj wyłącznie na stanowiska kierownicze – możesz nie tylko nie uzyskać odpowiedzi ze strony pracodawcy, ale i zdemotywować się do dalszego poszukiwania zatrudnienia.
Plany krótkofalowe
Powszechnym błędem jest wyznaczanie sobie celów w zbyt długiej perspektywie czasowej. Wraz z upływem czasu niemalże tracimy je z oczu, przez co stają się one dla nas o wiele mniej istotne. Tracimy motywację do pracy, często porzucając plany, które za pewien okres będziemy w stanie zrealizować. Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczanie celów w krótszej perspektywie czasowej. Trudno określić dokładnie, jakiej. Pewnych planów nie można zrealizować w miesiąc, innych nie warto odkładać w czasie. Można jednak zastosować metodę małych kroków. Jeśli zamierzamy schudnąć 10 kg, to załóżmy sobie, że każdego tygodnia zgubimy bezpowrotnie jeden kilogram.
W efekcie mamy cele na następnych 10 tygodni, a nie jeden duży cel, na którego realizację będziemy musieli poczekać ponad 2 miesiące. Ponadto, nie dojdzie wtedy do przesuwania w czasie realizacji kolejnych zamierzeń. Jeśli wyznaczymy sobie schudnąć 10 kg w ciągu 10 tygodni, to być może do pracy weźmiemy się dopiero w połowie, czyli w 5 tygodniu. Natomiast mniejsze cele będziemy realizować szybciej.