Inteligencja emocjonalna – czym jest?
Inteligencja emocjonalna
Coraz więcej badań i dowodów potwierdza, że sukces w pracy, podobnie jak w życiu, zależy w większym stopniu od inteligencji emocjonalnej (EQ) niż ilorazu inteligencji (IQ). Jeśli więc dążysz do zwiększenia swojej inteligencji emocjonalnej, wraz z nią prawdopodobnie zwiększysz swoją atrakcyjność dla innych, a także poczucie własnej wartości.
Inteligencję emocjonalną definiuje się jako:
- Umiejętność rozpoznawania emocji własnych i innych osób
- Umiejętność rozpoznawania i rozróżniania różnych emocji oraz odpowiedniego zarządzania nimi.
- Innymi słowy, inteligencja emocjonalna to nieuchwytne coś, co determinuje Twoje zachowanie i interakcje społeczne.
Poza wiedzą książkową
Twoje IQ lub iloraz inteligencji to ocena twoich zdolności poznawczych – zdolności do uczenia się i rozumienia. Zatem osoby o wyższym IQ powinny przewyższać osoby o niższym IQ, zarówno w nauce, jak i w pracy. Badania wykazały jednak, że sukces nie zależy wyłącznie od wysokiego IQ.
W szczególności twoja inteligencja emocjonalna, która określa, jak łatwo lub trudno nawiązujesz relacje interpersonalne i jak łatwo dostosowujesz się w zespole, jest kluczem do sukcesu zawodowego. Inteligencja emocjonalna obejmuje pięć kluczowych obszarów lub kompetencji osobowościowych, które bezpośrednio wpływają na Twoje zachowanie i relacje zawodowe z innymi.
- Samoświadomość;
- Samoregulacja;
- Motywacja;
- Empatia;
- Umiejętności społeczne.
Umiejętności osobiste i interpersonalne
Samoświadomość i samoregulacja są nie tylko kluczowymi czynnikami wpływającymi na Twoją pewność siebie i zdolności, ale także wpływają na tak wysoko cenione w środowisku pracy cechy jak zdolność do adaptacji i orientacja na innowacje. Inteligencja emocjonalna związana jest również z motywacją – energią, inicjatywą i optymizmem, a także ze zdolnością do empatii wobec innych, co nierozerwalnie wiąże się z rozumieniem polityki relacji, orientacją na klienta i zdolnością do empatii.
Umiejętności społeczne zależą również od Twojego poziomu inteligencji emocjonalnej. Od zdolności wpływania na innych, komunikowania się, współpracy i przewodzenia, po umiejętność rozwiązywania konfliktów i bycia katalizatorem zmian… Im wyższa jest Twoja inteligencja emocjonalna, tym lepsza jest Twoja zdolność do pracy w zespole lub kierowania nim.
Inteligencja emocjonalna
Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do IQ, inteligencja emocjonalna jest zestawem umiejętności, których można się nauczyć poprzez praktykę w czasie.
Aby rozwinąć samoświadomość, wystarczy na przykład po prostu poświęcić czas na zastanowienie się nad sobą. Regularne spacery, prowadzenie dziennika czy rozmowy z osobami z otoczenia, które chętnie podzielą się swoimi przemyśleniami, pomogą Ci spojrzeć na własne emocje i poradzić sobie z problemami z zewnątrz.
Empatia – czym jest i jak ją rozwijać
Rozwijanie empatii pomoże Ci w zarządzaniu relacjami z innymi zarówno w pracy, jak i poza nią. Empatię można rozwijać na wiele sposobów. Zacznij od nauki słuchania innych, odkładając na bok wszelkie uprzedzenia i podejmując wysiłek zrozumienia ich stanowiska.
Następnym razem, gdy znajdziesz się w sytuacji konfliktowej, spróbuj najpierw uzyskać kontrolę nad swoimi emocjami. Kiedy już się uspokoisz, spróbuj określić, na czym naprawdę polega problem, dojdź do porozumienia i zakończ spór.
3 komentarze
Pingback:
Pingback:
Pingback: