cierpliwość
porady

Cierpliwość, czyli jak rozwijać sztukę czekania

Cierpliwość się opłaca

Cierpliwość jest w dzisiejszych czasach bardzo niedoceniona. Życie ucieka nam przez palce, więc próbujemy żyć coraz szybciej. Intensyfikujemy nasze działania i dokładamy sobie każdego dnia coraz większą ilość obowiązków, by zoptymalizować naszą wydajność. Gdzie w tym wszystkim miejsce na cierpliwe czekanie, skoro ciągle jest coś do zrobienia, a zegar tyka? Pomimo tempa, jakie narzuca nam społeczeństwo i my sami, warto zwolnić i podjąć próbę nauki cierpliwości.

Cierpliwość w kontekście rozwoju osobistego

Niezaprzeczalnym znakiem naszych czasów jest pożądanie wszystkiego tu i teraz. W podejmowaniu decyzji często góruje pośpiech. Może to prowadzić do nierozsądnych wyborów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak satysfakcjonujące jest samo dochodzenie do celu i cierpliwe czekanie na jego osiągnięcie. Prawdą jest, że cierpliwe czekanie jest jednym z ważnych kryteriów dojrzałej osobowości. Naukę czekania rozpoczynamy tak naprawdę już w dzieciństwie. Z lepszym lub gorszym skutkiem uczymy się czekać, czy to na swoją kolej, czy na nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Bezsprzecznie jest to jedna z form kształtowania osobowości. Nie tylko dzieci mają ogromny problem z cierpliwością, brak umiejętności czekania to również domena dorosłych. Chcemy osiągać cele szybko i bez trudu, a prawda jest taka, że na to, co w życiu ważne trzeba poczekać. Cierpliwość pozwala być konsekwentnym, uczy wytrwałości i doceniania najmniejszych nawet osiągnięć i efektów.

Co może pomóc w nauce cierpliwości?

Aby móc podjąć próbę nauki cierpliwości trzeba najpierw zdać sobie sprawę z tego, że mamy z tym problem. Świadomość istoty sprawy pozwoli nam zdobyć narzędzia do nauki. Jednym ze świetnych sposobów walki z niecierpliwością jest medytacja. Pozwala ona zatrzymać się i docenić chwilę, która jest tu i teraz. To moment wytchnienia dla pędzącego umysłu. Wymierną korzyścią z medytacji jest nie tylko nauka cierpliwości, ale także dogłębny relaks i akceptacja tego, jak ulotne są chwile. Nauka czekania to także umiejętność rozpoznania sytuacji i czynników, które sprawiają, że tracimy cierpliwość. Sposobem na osiągniecie celu, jest w tym wypadku zainicjowanie zmian w otoczeniu, poczynając od pracy nad samym sobą. Dobrym sposobem edukacji jest też znalezienie hobby, które wymaga czasu. Może to być wyszywanie, chodzenie po górach czy nawet robienie na drutach. Warto znaleźć czynność, w której na osiągniecie celu potrzeba czasu.

Dlaczego warto uczyć się czekania?

Cierpliwość jest swoistą wartością, która przyda nam się niemal w każdej dziedzinie życia. Budowanie głębszych relacji z ludźmi wymaga czasu i cierpliwości. Zaufania nie zbudujemy od razu. Dochodzenie do celu również wymaga czekania. Nie osiągniemy sukcesu z marszu. To proces rozłożony w czasie i nie da się tego przeskoczyć. Aby więc czerpać przyjemność z samej drogi, która prowadzi nas na szczyt, musimy wykazywać się cierpliwością. Jeżeli chcemy się rozwijać, również musimy wykazać się cierpliwością. Wprowadzanie zmian w życie nigdy nie jest łatwe i jest procesem długoterminowym. Biorąc pod uwagę to, jak ważna i potrzebna jest nauka czekania, warto zacząć pierwszą lekcję już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *