Jak uniknąć stresu na rozmowie kwalfikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna
Każdy z nas w życiu z pewnością ma marzenia odnośnie swojej ścieżki kariery. Nie da się jednak ukryć, że zrealizowanie tych marzeń jest niezwykle trudne, gdyż poprzedzone jest wieloma wzlotami oraz upadkami. Prawdą jest fakt, że nie da się uzyskać wymarzonego stanowiska, bez odpowiedniego podejścia do rozmowy kwalifikacyjnej. Niemniej jednak to właśnie ona w oczach kandydatów jest największą porażką i największym stresem, jakiego w życiu doświadczyli. Warto jednak pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna trwa zwykle kilkanaście minut i jest dla nas szansą na to, by zaprezentować się z jak najlepszej strony, a także zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wymarzonej pracy. Tak więc, jak uniknąć stresu na rozmowie kwalifikacyjnej?
Praktyka czyni mistrza
Każdy z nas z pewnością zdążył zauważyć, że schemat, w jaki przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna, za każdym razem się powtarza. Co więcej, rekruterzy mają zestaw swoich ulubionych pytań, które zadają 9 na 10 kandydatom. Tak więc, by uniknąć stresu na rozmowie kwalifikacyjnej, warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie i trening. W pierwszej kolejności warto skorzystać z dobrodziejstwa Internetu i sprawdzić jakie pytania padają najczęściej. Co więcej, w sieci można znaleźć również propozycję tysiąca nietuzinkowych i oryginalnych odpowiedzi. Dzięki temu zyskujemy niezbędne materiały do tego, by przygotować się nawet na najbardziej zaskakujące pytanie. Dodatkowo warto ćwiczyć i symulować przebieg rozmowy kwalifikacyjnej przed lustrem. Dokładnie obserwujmy swoje gesty i mimik twarzy. W ten sposób uda nam się opanować nerwy, gdyż po prostu będziemy wiedzieli, co nas czeka. Zwykle stres pojawia się w momencie, kiedy mamy stanąć twarzą w twarz z czymś nieznanym. Jeśli wyobrazimy sobie więc w głowie przebieg rozmowy kwalifikacyjnej, a dodatkowo odpowiednio go wizualizujemy, z pewnością poczujemy się spokojniejsi.
Poznaj swoją wartość
Często idąc na rozmowę kwalifikacyjną, wydaje się nam, że rekruter ma nad nami przewagę. Przecież to on ma już swoją wymarzoną pracę, a także stanowisko. Przecież to od niego zależy, czy nam uda się zrealizować marzenia. Czas skończyć z takim myśleniem i poznać swoją wartość. Spójrzmy więc na rozmowę kwalifikacyjną ze znacznie innej perspektywy. To nasza wiedza, wykształcenie i umiejętności wzbudziły podziw kadry zarządzającej, dlatego też otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Oznacza to, że dane przedsiębiorstwo nas potrzebuje, a nasze zdolności zostały pozytywnie ocenione. Z takim nastawieniem i poznaniem własnej wartości, o wiele łatwiej przyjdzie nam rozmowa z rekruterem.
Nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej jak ostatniej deski ratunku!
Jeśli chcemy uniknąć stresu na rozmowie kwalifikacyjnej, z całą pewnością nie powinniśmy jej traktować jako ostatniej deski ratunku i ostatniej szansy. Przede wszystkim trzeba zmienić podejście. Na rynku pracy codziennie pojawia się tysiące firm, które poszukują pracowników. Jeśli na tej rozmowie kwalifikacyjnej się nam nie powiedzie, mamy przed sobą jeszcze tysiące innych możliwości. Warto wiedzieć, że jedna rozmowa kwalifikacyjna, nie przekreśla szans na dalszy rozwój zawodowy. Pójdźmy więc na nią pewni siebie i swoich umiejętności.