rozwój osobisty
porady

Rozwój osobisty – tych błędów unikaj

Rozwój osobisty

Rozwój osobisty to obszar wiedzy i samodoskonalenia, w którym nigdy nie można osiąść na laurach. Co więcej, lata rozwoju osobistego mogą w dłuższej perspektywie wzbudzić w nas wrażenie, że pomimo wkładania dużej energii, nasze postępy nie są aż tak imponujące, jak mogliśmy wcześniej prognozować. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tysiące osób pracując nad sobą, nie jest w stanie osiągnąć tak dużo, jak inni, którzy wkładają w swoje wysiłki pozornie mniej wysiłku? Najprawdopodobniej źródłem tego są podstawowe błędy, jakie wykonujemy podczas pracy nad sobą. Jakie to błędy? Przekonajmy się.

Teoria bez praktyki

Każdy z nas, interesując się tematyką rozwoju osobistego, od czasu do czasu sięga po książkę jednego z autorytetów w tej dziedzinie. Co więcej niezwykle duża liczba osób całą swoją wiedzę o rozwoju osobistym czerpie z literatury. Czy jednak w obszernym księgozbiorze tyczącym się rozwoju osobistego nie znajdują się takie poradniki, które oprócz wiedzy teoretycznej stawiają także na praktykę? Znaczna większość autorów opisujących tajniki rozwoju osobistego zwraca uwagę na to, by teoretyczną wiedzę przekuć w praktyczne umiejętności. Czy jednak wykonujemy zadania, które są nam zadane podczas lektury? Prawie nigdy. I to jest jeden z większych problemów, który może hamować nas przed dalszym rozwojem siebie. Czytanie wzbogaca nasz umysł, jednak nie pozwala pójść o krok dalej i wyjść ze swojej strefy komfortu – strefy, która hamuje nas przed rozwojem.

Brak planu rozwoju osobistego

Jeśli rozwój osobisty, którego dotychczas doświadczyliśmy, jest chaotyczny i losowy, w jaki sposób chcemy odnieść prawdziwy sukces? Jak chcemy nauczyć się czegoś skomplikowanego, jeśli nie znamy podstaw? Rozwój osobisty to projekt jak każdy inny – zakłada pewien cel do zrealizowania, etapy, które musimy przejść oraz ramy czasowe, w ramach których chcemy coś osiągnąć. Dlaczego zatem rozwoju osobistego nie traktować jak naszego osobistego projektu, który musi być odpowiednio zaplanowany, koordynowany oraz audytowany? Jeśli nie mamy planu na rozwój osobisty, nie osiągniemy niczego wartościowego. I to drugi najczęstszy błąd, który zdarza się wszystkim osobom zawiedzionym tempem swoich efektów.

Presja nakładana przez nas samych

Początkowy okres pracy nad sobą jest niezwykle ekscytującym doświadczeniem. To właśnie na początku widzimy największe efekty swojej pracy, ale też jesteśmy w stanie wytyczyć sobie dalszą ścieżkę, którą chcemy podążać. Jednak po jakimś czasie wszystko spowalnia, włącznie z naszymi wynikami. Przyzwyczajeni na samym początku do błyskawicznych efektów nie wiemy, w jaki sposób się zachować. Czy robimy coś źle? Czy powinniśmy zmienić kierunek swojej pracy? Nie, to naturalna kolej rzeczy i dla wielu z nas sprawdzian, jak zachowamy się w obliczu pierwszych przeciwności losu. Osoby niecierpliwe, oczekują natychmiastowych efektów swojej pracy, mogą być na tym etapie zniechęcone i zrezygnują z dalszych prób. Jeśli jednak przetrwamy ten zastój, możemy być pewni, że droga do dalszych sukcesów stoi przed nami otworem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *