Zasada Pareto w rozwoju osobistym, czyli jak wyznaczać sobie cele?
Zasada Pareto
Wyznaczanie celów nie jest takie proste, jak na pierwszy rzut oka się wydaje. Nie mając pojęcia o różnych technikach planowania, mogłaś popełniać błędy, które poskutkowały smakiem porażki. Jak podejść do tej idei rozsądnie? Czy mogłaś popełnić błędy na etapie planowania, a może o porażce zadecydowały inne czynniki? Która technika wyznaczania celów uchodzi za skuteczną i jak ją w praktyce zastosować? Poznaj niezwykle efektywną zasadę Pareto, dzięki której wreszcie osiągniesz swoje cele!
Najczęściej powielane błędy
Z doświadczenie wiem, że ilość negatywnych doświadczeń związanych z wyznaczaniem celów i próbą ich realizacji potrafi nieźle demotywować. Zapewne i ty się z tym parokrotnie spotkałaś. Co robiłyśmy nie tak? Etap planowania jest najważniejszy, powiedziałabym fundamentalny. Świadczy o chęci dokonania pozytywnej zmiany swoim w życiu. Nasz błąd polegał na planowaniu zbyt wielu rzeczy naraz, przewidując zbyt krótki czas na osiągnięciu stawianych celów. Nie oszukujmy się, to nierealne. Mówi się, żeby nie łapać wielu srok za ogon i tkwi w tym głębszy sens.
Na etapie zapisywania postanowień popełniamy kolejny kardynalny błąd. Mogę się założyć, że cele przez ciebie formułowane były dość ogólnikowe w brzmieniu. Pragnąc zyskać upragnioną figurę, nie wdawałaś się w szczegóły. Jednakże istotna jest zasada od ogółu do szczegółu. Chcąc ten cel osiągnąć, powinnaś wracać do niego i bardziej go precyzować, zdobywać wiedzę teoretyczną na ten temat i wdrażać różne koncepcje w życie. Być może problemem była zła dieta i warto udać się do dietetyczki, a może wykonywałaś nie te ćwiczenia, co trzeba? Warto się nad tym pochylić.
Zasada Pareto w pigułce
Źródeł tej reguły szukać należy w naukach o ekonomii i zarządzaniu. Głosi ona, że 80% osiąganych efektów zależy od 20% nakładów pracy. Zasada 80/20 sprawdza się również w procesie wyznaczania sobie celów. Jeśli będziesz chciała osiągnąć wszystko, to nie osiągniesz nic. Wyznaczając cele, powinnaś je zredukować do rozsądnej, możliwej do realizacji liczby w danym przedziale czasowym. Jak do tego podejść w praktyce?
Zapisz sobie wszystkie cele, które chciałabyś osiągnąć. Patrząc na nie wszystkie, wiesz podskórnie, że ciężko byłoby je wszystkie osiągnąć, powiedzmy w rok. Zredukuj tę listę dwukrotnie, zostawiając tylko najważniejsze rzeczy, które chciałabyś osiągnąć w krótszym czasie. W efekcie powinnaś skupić się na rzeczach najważniejszych, których realizacja ma szanse powodzenia.
Zasada Pareto i co dalej?
Po uprzedniej redukcji celów do tych najistotniejszych powinnaś przystąpić do ich sprecyzowania. Pozwoli ci to efektywniej działać na płaszczyźnie ich realizacji. Jeśli pierwszy cel odnosi się do rodziny, sprecyzuj, o co ci chodzi. Wspólne wakacje, które na nowo rozpalą ogień namiętności w związku, a może większa ilość czasu poświęcona dzieciom? Zastosowanie się do tak sprecyzowanych wytycznych pozwoli ci odhaczyć ten punkt i przyznać z satysfakcją, że udało ci się pozytywnie wpłynąć na jakość życia. To samo dotyczy każdego innego wyznaczonego przez siebie celu.