Jak poprawić pamięć
porady

Jak poprawić pamięć? – skuteczne ćwiczenia

Jak poprawić pamięć?

Pamięć służy jako schowek dla wspomnień i doświadczeń. Pozwala nam zapamiętywać nowe informacje i uczyć się. Dzięki niej możemy wracać do historii z przeszłości, aby znowu poczuć emocje sprzed lat. Niestety, z wiekiem pamięć słabnie, dlatego warto ją ćwiczyć, aby nigdy nas nie zawiodła.

Pamięć – jak działa?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje pamięci: długotrwałą, krótkotrwałą oraz roboczą. Krótkotrwała pozwala zachowywać informacje na krótki okres, analizuje je i koduje do pamięci długotrwałej. Dzięki pamięci długotrwałej wspomnienia utrwalają się na dłuższy czas, ta pamięć magazynuje wiedzę. Pamięć robocza jest tymczasowa i przechowuje to, co dzieje się w danej chwili. Pamięć dzieli się również na wzrokową, słuchową, językową, dotykową, węchową, smakową i ruchową. Na jakość pamięci wpływa jej kondycja, możemy ją wzmacniać wykonując ćwiczenia pamięciowe, które poprawiają  zdolność zapamiętywania. Problemy z pamięcią mogą być spowodowane zbyt dużą ilością informacji, nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu czy też dieta wpływająca negatywnie na aktywność neuronów w mózgu.

Ćwiczenia poprawiające pamięć

1. Zabawa w skojarzenia

To ćwiczenie pamięciowe wykorzystuje metody mnemotechniczne do zapamiętywania informacji. Opiera się na kojarzeniu tego, co chcemy zapamiętać  ze słowem, sytuacją lub osobą, dzięki temu nasz mózg łatwiej utrwala wiadomości i zapamiętuje je na dłużej. Sposób ten najlepiej sprawdza się w procesie nauki języków obcych. Metodę tę najczęściej wykorzystują aktorzy ucząc się swoich ról.

2. Wiersze i piosenki

Kiedy musimy zapamiętać wiele informacji na raz lub nauczyć się sporej partii materiału, warto wykorzystać do tego wiersze i piosenki. Przekształcenie tego, co mamy zapamiętać w chwytliwy tekst sprawi, że automatycznie zostanie nam on w pamięci i nawet po upływie dłuższego czasu łatwo przywołamy nabytą w ten sposób wiedzę. Ponad to, rymowanie rozwija wyobraźnię, która odgrywa kluczową rolę w procesie zapamiętywania.

3. Codziennie zapamiętuj

Jeśli chcesz cieszyć się dobrą pamięcią, ćwicz codziennie, w każdej możliwej chwili. Najprostszym treningiem pamięci jest lista zakupów. Zamiast zapisywać ją na kartce, stwórz ją w głowie i podczas zakupów przywołuj w pamięci to, co na niej umieściłeś. Ten cenny nawyk sprawi, że zawsze kupisz wszystko, co chciałeś, a Twoja pamięć będzie działać bez zarzutu.

4. Domek pamięci

To ćwiczenie pobudzi Twoją wyobraźnię. Polega na wyobrażeniu sobie domu w głowie, może to być Twój własny lub wymyślony. Następnie weź informacje, które chcesz zapamiętać i umieść je w różnych pomieszczeniach Twojego domku. W ten sposób Twoja pamięć uporządkuje wiedzę do zapamiętania, a Ty będziesz wiedział, w którym miejscu jej szukać.

Doskonała pamięć nie tylko pomaga w uczeniu się, ale także wpływa na jakość życia. Lepsza pamięć to lepsze samopoczucie, zwiększona pewność siebie i wiara we własny sukces. Ćwiczenia pamięciowe rozwijają zdolność zapamiętywania, ale mają również pozytywny wpływ na koncentrację, logiczne myślenie oraz szybkie przetwarzanie informacji.

Zobacz także inne nasze teksty:

Jak rozwiązywać konflikty? 

Rozwój osobisty i wytrwałość w dążeniu do celu 

Inteligencja emocjonalna 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *