zioła lecznicze
porady

Polskie zioła lecznicze, które zbierzesz sam

Zioła lecznicze

Dziko rosnące zioła i owoce stanowią najlepsze źródło witamin i minerałów. Jeśli dążysz do odzyskania lub utrzymania dobrego stanu zdrowia warto byś sięgał po nie jak najczęściej. Zastanawiałeś się kiedyś jakie naturalne witaminy możesz znaleźć na łące? Już nie musisz. Ten artykuł zaznajomi Cię z kilkoma ważnymi informacjami, o których warto pamiętać przechadzając się następnym razem po łąkach i leśnych polanach.

Pokrzywa

Jej parzących listków nie pomylisz z niczym innym. Najwartościowsza jest zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy to możesz wykorzystać ją do wykonania zdrowego, domowego soku lub… sałatki! Jesienią zdecyduj się na pozyskanie korzeni pokrzywy, bowiem w tym czasie roślina zaczyna magazynować najcenniejsze zasoby właśnie w swojej podziemnej części. Jakie właściwości kryje w sobie pokrzywa? Przede wszystkim znakomicie oczyszcza i wzmacnia osłabiony organizm! Zawiera duże ilości witaminy C (wspomaga walkę z infekcjami), witaminy z grupy B (działają korzystnie na układ nerwowy i stan skóry), witaminę K (odpowiada m.in. za prawidłową krzepliwość krwi), krzem (popularny składnik suplementów na włosy, skórę i paznokcie), budujący kości wapń, dobre dla serca magnez i potas, a także jod, fosfor oraz żelazo (niezastąpiona broń w walce z anemią). To jeszcze nie wszystko! Składników, które sprawiają, że pokrzywa jest tak zdrowa jest znacznie więcej. Są to m.in. olejki eteryczne, fitosterole, flawonoidy, kwasy organiczne oraz liczne sole mineralne. Czy trzeba pisać więcej? Ruszaj na łąkę!

Krwawnik pospolity

Krwawnik to kolejne charakterystyczne zioło. Niemal każdy kojarzy jego piękne białe kwiaty. Krwawnik polecany jest zwłaszcza dla pań cierpiących z powodu rozregulowanego cyklu menstruacyjnego, łagodzi także bóle występujące w czasie miesiączki. Jednak nie jest to tylko typowo kobieca roślina. Krwawnik z powodzeniem stosuje się w problemach z drogami żółciowymi, układem moczowym czy niedokwasotą żołądka. Wspomaga leczenie zespołu jelita drażliwego, działa przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Krwawnik można też stosować zewnętrznie do przemywania chorej,  uszkodzonej skóry. Przyspieszysz w ten sposób gojenie się ran. Jakie witaminy i inne dobroczynne składniki zawiera to niezwykłe zioło? Znajdziesz tu witaminę A, witaminę K, witaminę C, żelazo, cynk, a także stosunkowo rzadko spotykane minerały takie jak miedź i siarka. Krwawnik stanowi także bogate źródło flawonoidów, olejków eterycznych, garbników, choliny, czy kwasu salicylowego.

Mniszek lekarski

Chcąc pozyskać witaminy z łąki nie możesz zapomnieć o mniszku lekarskim! Posiada liczne właściwości lecznicze. Znajdziesz w nim witaminę A, witaminę C, witaminy z grupy B, magnez, potas, krzem oraz żelazo. Mniszek jest pełen dobroczynnych przeciwutleniaczy, które zwalczają szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, zapobiega zaparciom, pomaga w infekcjach pęcherza moczowego. Wpływa korzystnie na układ trawienny i pobudza apetyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *