metoda SMART
porady

Wyznaczaj cele – metoda SMART

Metoda SMART

 

Metoda SMART to bardzo prosty i konkretny sposób na polepszenia jakości wyznaczanych celów. Szczególnie w okresie poświątecznym i noworocznym dobrze jest zapoznać się z jej zasadami i wypróbować je w praktyce. To, co wyraźnie wyróżnia ją na tle reszty metod planowania, to stawianie na jasny opis działania, który można zastosować w dowolnej sytuacji. Nie ma znaczenia, czy formowane dzięki niej cele dotyczą życia zawodowego, czy prywatnego ani co chce się osiągnąć. Pomaga za to w indywidualnym zrozumieniu, po co się je stawia i jak uporać się z nimi szybciej.

Na czym polega metoda SMART?

SMART to skrót utworzony z pierwszych liter pięciu angielskich słów, które przetłumaczyć można na szczegółowy, mierzalny, ambitny, realny do osiągnięcia oraz zamknięty w pewnych ramach czasowych. Te określenia to nic innego, jak wytyczne, które należy zastosować przy formułowaniu celów. Jeśli spełniają one wszystkie kryteria, cel staje się bardziej osiągalny, a do tego łatwiej jest się do niego odnieść.

Szczegółowy cel to taki, który został dokładnie przemyślany i określony. Taki zabieg ma na celu skierować twoje działania w konkretną stronę. Dzięki sprecyzowaniu celów nie będziesz zastanawiać się w czasie ich realizacji, co powinieneś zrobić, żeby się do nich zbliżyć ani nie zmienisz ich w połowie drogi.

Cel mierzalny to taki, który jest określony jakąś miarą, za pomocą której można śledzić postępy i określić, czy spełniło się swoje zamierzenia. Wprowadzenie miary może mieć charakter motywacyjny, a do tego nie pozwoli Ci się poddać, dopóki nie osiągniesz tego konkretnego rezultatu.

Ustalając cel ambitny, trzeba zastanowić się, czy osiągnięcie go naprawdę jest ważne. Taki zabieg ma za zadanie skupienie twoich działań tylko na tym, co naprawdę może przynieść Ci korzyść. Kiedy wiesz, co jest dla Ciebie istotne, nie marnujesz energii na czynności, które nie wpływają znacząco na twoje życie.

Realny do osiągnięcia cel to taki, który naprawdę jest w zasięgu twojej ręki. Tworzenie go jest zależne od twojego poczucia własnej wartości i twoich możliwości. Nie stawiaj przed sobą zadań, które są wygórowane albo do których nie masz odpowiednich narzędzi.

Zamknięcie celu w ramach czasowych zachęca do narzucenia sobie konkretnego tempa pracy i motywuje do działania. Kiedy wyznaczony czas upłynie, będziesz musiał skonfrontować swoje zmierzenia z efektami.

Stosowanie metody SMART w praktyce

Aby zaplanować cele zgodnie z metodą SMART, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie pięć czynników. Na początku ustal sobie, co chcesz osiągnąć. To może być na przykład posiadanie większej ilości pieniędzy. Wybierz, jakie działanie podejmiesz, aby faktycznie mieć więcej środków do dyspozycji. Na potrzeby przykładu niech będzie to rozpoczęcie oszczędzania. Następnie zdecyduj, ile chcesz oszczędzić w konkretnym czasie. Kiedy masz tak sformułowany cel, przyjrzyj mu się i zastanów, czy jest on dla Ciebie osiągalny i czy naprawdę jest dla Ciebie na tyle ważny, żeby w pełni się na nim skupić. Po przejściu przez wszystkie te kroki powstaje Ci konkretne zdanie opisujące twoje postanowienie. Musisz przyznać, że „W ciągu roku oszczędzę 100 złotych każdego miesiąca” brzmi znacznie lepiej niż „będę miał więcej pieniędzy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *