zdrowie psychiczne
porady

10 sposobów na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne

 

Dobre zdrowie psychiczne to źródło udanego i satysfakcjonującego życia. Żyjemy jednak w czasach, w których nie brakuje stresogennych sytuacji i często sami generujemy sobie dodatkowe zmartwienia, z którymi nie sposób się uporać. Podupadające samopoczucie może implikować wiele nieprzyjemnych zjawisk, dolegliwości oraz chorób, takich jak silna depresja. Warto wobec tego wiedzieć, w jaki sposób funkcjonować, by nasza głowa wypełniona była pozytywną treścią. Od czego zacząć?

1. Zacznij od zdrowia

Nie sposób w pełni cieszyć się życiem, kiedy zdrowie znajduje się w niezbyt dobrej formie, a liczne dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zdrowie to największa wartość, jaką można sobie wyobrazić. Warto wobec tego robić wszystko, co w naszej mocy, by każdego dnia o nie dbać. Regularne zbilansowane posiłki to źródło niezbędnej energii. Podobnie jak odpowiednia regeneracja po intensywnym dniu.

2. Zdrowie psychiczne

Aktywność fizyczna to nie tylko dbanie o nieskazitelną sylwetkę i redukowanie zbędnych kilogramów, ale również możliwość zresetowania się na czas treningu. Bez względu na to, czy wybierzemy sport grupowy czy też ćwiczenie na siłowni – sport w każdym wydaniu redukuje stres i wyzwala porcje endorfiny.

3. Inwestuj we własne pasje

Inwestowanie czasu i pieniędzy we własne zainteresowania lub pasje to kolejna rzecz o której nie należy zapominać. Możliwość zanurzenia się we własnym świecie, który pasjonuje nas do szpiku kości to wartość, której nie należy sobie odmawiać. W codzienności naszpikowanej licznymi obowiązkami, momenty wypełnione tym, co kochamy są niezwykle ważne dla naszego samopoczucia.

4. Wychodź do ludzi

Życie społeczne to kolejny aspekt mający wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Jesteśmy zwierzętami stadnymi i potrzebujemy drugiego człowieka, by poczuć się dobrze. Zdarzają się drobne wyjątki, aczkolwiek większość z nas potrzebuje kontaktu, możliwości wygadania się, wymiany zdań lub po prostu obecności drugiej osoby.

5. Znajduj czas na małe przyjemności

Bardzo ważnym jest, aby a ciągu intensywnego dnia znajdować te krótkie momenty, w których pozwolimy sobie na coś przyjemnego. Może to być kawa z ulubionym syropem lub przerwa na posłuchanie ulubionego podcastu. Bez względu na to, jaka jest Twoja mała przyjemność, postaraj się znajdować na nią czas nawet w najbardziej zapracowany dzień, zwłaszcza wtedy.

6. Rozwijaj się

Uzupełnianie głowy nową wiedzą i nowe doświadczenia to bardzo ważne elementy w życiu każdego człowieka. Jeżeli chcemy rozumieć otaczający nas świat, to musimy się uczyć. Taki proces poprawia również nasze samopoczucie, ponieważ wiemy, że nie dopuszczamy do stagnacji.

7. Porażka? Nic się nie stało.

Porażki na polu zawodowym i prywatnym potrafią spędzić sen z powiek i zachwiać naszym poczuciem własnej wartości. Warto jednak pamiętać o tym, że porażka jest wpisana w życie każdego człowieka. Lepiej mieć na koncie kilka porażek niż brak jakiegokolwiek działania w obawie o niepowodzenie. Porażki zmuszają do refleksji i wyciągania wniosków. Uczą i są niezbędne w naszym życiu. Nie należy się nimi przejmować. Należy się z nich uczyć.

8. Redukuj źródła stresu

Stres dotyczy każdego z nas. Czasami pojawia się znienacka, innym razem towarzyszy nam bezustannie tak mocno, że właściwie jego obecność stała się czymś naturalnym. Negatywny stres jest wyniszczający i warto dołożyć wszelkich starań, by eliminować jego źródła. To kwestia, którą warto przemyśleć, bo być może źródło będzie można z łatwością usunąć.

9. Unikaj toksycznych osób

Toksyczni ludzie są energetycznymi wampirami i osobami, które umiejętnie wysysają z nas dobre mniemanie o samych sobie. Potrafią zburzyć naszą pewność siebie i sprawić, że zaczniemy kwestionować każdą swoją decyzję. Nie wolno do tego dopuszczać. Znajomi, którzy sprawiają, że nie czujemy się swobodnie nie powinni należeć do grona naszych znajomych.

10. Bądź asertywny

Nasze zdrowie psychiczne zależy od bardzo wielu czynników. Każdy z nich jest godny rozpatrzenia. Niemniej, brak asertywności w żadnym wypadku nie poprawi naszego samopoczucia. Często decydujemy i zgadzamy się na coś, na co po prostu nie mamy ochoty. Obawiamy się reakcji, nie chcemy komuś zrobić przykrości, boimy się, że zostaniemy źle ocenieni. Tymczasem robienie wszystkiego tak naprawdę wbrew własnej woli ma niewyobrażalny wpływ na naszą codzienność. Warto się nad tym zastanowić, zanim po raz kolejny powiemy „tak” w sytuacji, kiedy na usta ciśnie się zupełnie inne słowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *